„Jestem studentką, szukam elastycznej pracy, nie mam zbyt dużego doświadczenia”. Pod takim zdaniem mogłoby się podpisać wiele dziewczyn. Zarówno tych przybywających do Warszawy na studia, jak i tych, które w stolicy mieszkają od urodzenia. Czy osoby takie mają szansę na dobrą pracę? Tak, pod warunkiem, że chcą zarabiać jako hostessy. Jakie plusy i minusy ma ta profesja? Zaraz wszystko stanie się jasne.
Czy warto odpowiadać na ogłoszenia agencji o naborze hostess? Jakie są zalety pracy w tym zawodzie? Oto lista najważniejszych atutów:
1) Możliwość połączenia studiów z pracą. To idealne rozwiązanie zwłaszcza dla osób studiujących zaocznie i wieczorowo, które chcą zdobyć środki na czesne, wynajem mieszkania i inne wydatki.
2) Brak konieczności posiadania bogatego CV. To świetna wiadomość dla dziewczyn, które są po maturze i zastanawiają się nad wyborem ścieżki kariery. W zawodzie hostessy bardzo przydają się naturalne predyspozycje do pracy z ludźmi, otwartość, entuzjazm, pozytywny stosunek do świata.
3) Szansa na karierę nawet dla osób niższego wzrostu. Nie trzeba być długonogą miss Polski, żeby zostać profesjonalną hostessą.
4) Możliwość codziennego trenowania tzw. kompetencji miękkich (komunikatywności, umiejętności pracy w zespole itd.) oraz prowadzenia konwersacji, również w językach obcych.
5) Możliwość poznania świata, który jest niedostępny dla „zwykłych zjadaczy chleba”. Mowa tu o prestiżowych eventach, premierach i innych wydarzeniach, które można opisać słowami high life.
6) Elastyczny czas pracy. W tej branży pracujesz ile chcesz i kiedy chcesz. Brak tu sztywnych grafików, akordów, deadline’ów i planów miesięcznych.
7) Różnorodność zleceń. Jeśli wizja monotonnej, taśmowej pracy od ósmej do szesnastej działa na ciebie jak płachta na byka, w zawodzie hostessy poczujesz się jak ryba w wodzie.
8) Możliwość odrzucania zleceń mało atrakcyjnych, niezgodnych z zainteresowaniami czy przekonaniami. To naprawdę duży komfort dla hostessy; rzecz niedostępna dla osób zatrudnionych w wielu zawodach.
9) Otwarta droga do kariery modelki, aktorki itp. Stanowisko hostessy może być dla ciebie pierwszym przystankiem na drodze do czegoś dużo większego, wręcz trampoliną do sławy.
Były już zalety bycia hostessą, teraz czas na wady. Choć tak naprawdę lepiej określić je słowem niedogodności, ponieważ umówmy się: praca idealna – nie istnieje. Zatem jeśli chcesz zostać warszawską hostessą, powinnaś:
1) Umieć reagować na rzadkie, ale zdarzające się nieprzyjemne komentarze niektórych klientów.
2) Potrafić uśmiechać się niezależnie od okoliczności (uśmiech to największa broń każdej hostessy, pomaga skutecznie rozładować każdą sytuację).
3) Umieć przewidzieć, co może przydarzyć się podczas pracy, np. jeśli czeka cię dzień pełen rozmów w pomieszczeniu z klimatyzacją działającą na pełnych obrotach, zadbaj o coś do picia.
4) Dbać o swoje stopy, ponieważ stanie przez wiele godzin w butach na obcasach to jedno z największych wyzwań w tym zawodzie.
5) Dbać o kondycję i ogólną sprawność ruchową (ból pleców to druga rzecz, która może dać o sobie znać po dniu pracy).
6) Dbać o schludny wygląd, zdrowe włosy i świeżą cerę (ale to czysta przyjemność ????
7) Być odporna na muzykę emitowaną w supermarketach ????
8) Być w stanie szybko nauczyć się mało interesujących rzeczy, które tak naprawdę będą ci potrzebne tylko przez chwilę (na przykład jeśli będziesz hostessą w firmie z branży technicznej).
9) Umieć trzymać fason, kiedy przyjdzie ci walczyć z dłużącym się niekiedy dniem pracy.
Jak widać, zalety są naprawdę godne uwagi, a wady – w zasadzie niewielkie. Bycie hostessą to szansa na zyskanie niezwykłego doświadczenia, a dla niektórych – okazja na spektakularną karierę w przyszłości.
Chcesz rozpocząć karierę hostessy? Skontaktuj się z nami!